top of page
K. Lubiak
J. Brdej
O konferencií:

Vážení kolegovia, priatelia, spolupracovníci a milovníci kúpeľov aj pamiatok!

 

Aktuálna celosvetová pandemická situácia, okrem radikálneho spomalenia a oklieštenia aktivít nášho každodenného života, priniesla väčšiu vážnosť a pozornosť otázkam udržania, zachovania a posilnenia zdravia každého jedného z nás, i spoločnosti ako celku.

 

Otázky zdravia sú spojené so životom ľudí od samotného počiatku civilizácie. Nevyhnutne úzky - až odkázanostný vzťah našich praprapra...predkov na prírodné prostredie, v ktorom sa nachádzali, viedol k cieľavedomému pozorovaniu a skúšaniu všetkého, čo okolitá príroda poskytovala a z čoho ľudia mohli mať osoh. Zdravie z toho nevynímajúc.

 

Zdravie a podmienky jeho zachovania boli úzko previazané so zabezpečovaním potravy a bezpečnosťou komunity: tak boli „objavené“ nielen chuťové a liečivé účinky rastlín, ale aj príjemné a liečivé účinky niektorých vodných zdrojov. (Pravda, v oboch prípadoch bolo aj dosť nešťastných skúseností, keď či rastliny, alebo vody nepomohli, ale naopak: súc jedovaté - zabíjali. Svedčí o tom aj jeden z najstarších dokladov osídlenia nášho územia - nález výliatku ľudskej lebky v kráteri termálnej vody v Gánovciach.) Správy o oboch aspektoch sa šírili ďaleko za hranice miestnej komunity, liečivé zdroje sa sprístupňovali, ich prostredie sa zveľaďovalo: vznikali prvé kúpeľné areály, ktoré sa stávali motívom návštevy aj pre populáciu zo širšieho okolia.  

 

Kedy vznikli prvé kúpele, nemáme exaktne potvrdené. No archeologické nálezy z celého sveta potvrdzujú, že už pravekí ľudia čaro a pohodu liečivých a termálnych prameňov poznali a aktívne využívali. Liečenie prostredníctvom kúpeľov na Slovensku má dlhodobú – približne 2000-ročnú tradíciu. Je výsledkom dôverného poznania osobitných kvalít prírodného prostredia, jeho zákonitostí a procesov, ale aj schopností a umu tunajších obyvateľov, ktorí tieto kvality a procesy vedeli využiť v prospech svojho zdravia.

 

Súbežne a podmienene s postupom poznania priaznivých prírodných zdrojov sa rozvíjalo aj kúpeľníctvo a jeho ozdravovacie procedúry. Ich realizácia vyvolala vznik stavieb a celých areálov so špecifickou prevádzkou - či už na „ťažbu, zachytávanie alebo distribúciu“ liečivého média, alebo na realizáciu špecifických aktivít, prostredníctvom ktorých liečivé médium mohlo pôsobiť na človeka. Historické kúpeľné areály na Slovensku vznikali adíciou, vrstvením a transformáciou v priestore a čase - vždy bezprostredne viazané na zdroj liečivých médií (vody, bahno, vzduch, ...) a podmienené vývojom liečebných procedúr a technológií.

 

Zdravie obyvateľov vždy patrilo ku kľúčovým predpokladom zachovania a udržania krajiny, bolo prísľubom jej možného perspektívneho napredovania a rozvoja. Preto prírodné zdroje s overenými liečivými účinkami boli nielen uctievané miestnymi komunitami, ale už oddávna boli tiež predmetom pozornosti a ochrany z pozície vyššej hierarchie správy územia, vrátane rozličnej regulácie v ich okolí.

 

Nadchádzajúca, v poradí už XXIX. konferencia série Bardkontakt svoju pozornosť obracia na historické kúpeľné areály: históriu  ich  vzniku a rozvoja, otázky komplexného poznania ich (nielen balneologických) hodnôt, na identifikáciu výziev ochrany ich pamiatkových kvalít v kontexte riešenia prevádzkových problémov, resp. aktuálnych rozvojových výhľadov.   

 

Ochrana pamiatok vo všeobecnosti (t.j. ich poznávanie, využívanie no najmä spravovanie) je mnohonásobne a mnohorako previazané s inými potrebami, starosťami aj radosťami každodenného života. Života kúpeľných areálov, najmä tých historických, nevynímajúc. Predmetom záujmu budú nielen historické kúpeľné areály ako komplexy, ale aj ich parciálne časti a súčasti.

Tematické okruhy konferencie:

  • Skúsenosti mesta Bardejov a jeho kúpeľov.

  • Prezentácia poznania o histórii kúpeľných areálov, jeho tvorcov, kontexty na významné osobnosti kúpeľníctva ale aj kúpeľných hostí, ...

  • Architektúra kúpeľných budov: okrem tých s balneologickou prevádzkou tiež budov ubytovacích, stravovacích a iných doplnkových služieb v kontexte „kúpeľného života“. V tom tiež kúpeľné parky, ich kompozícia, skladba, vybavenosť (lavičky, mostíky, vyhliadky a pod.), kúpeľné promenády a ich vybavenosť.

  • Drobná architektúra spojená s realizáciou liečebných procedúr (prekrytie prameňov, picie fontánky a pod.) aj doplnkových služieb hosťom (oddychové altánky, fontány, hudobné pavilóny a pod.).

  • Pozoruhodné realizácie a transformácie kúpeľných areálov v minulosti aj súčasnosti.

  • Aktuálne otázky / problémy ochrany pamiatkových hodnôt historických kúpeľných areálov v kontexte ich rozvojových výhľadov.

 

Tohtoročná konferencia Bardkontakt 2021 poskytne priestor na medziodborovú diskusiu - najmä na odkrývanie bielych miest v poznaní historických kúpeľných areálov, výmenu názorov, polemiku a výmenu skúseností medzi účastníkmi procesov dotýkajúcich sa rozvoja kúpeľníctva v podmienkach ochrany, obnovy a manažmentu pamiatok, predstavenie problémových aj inšpiratívnych príkladov, a ďalšie.  

Do diskusie sú prizvaní predstavitelia/manažéri kúpeľov, pracovníci Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, Združenia miest a obcí Slovenska, predstavitelia/zástupcovia obcí s kúpeľnými areálmi, členovia Slovenskej komory architektov, Slovenskej komory stavebných inžinierov, Slovenskej komory reštaurátorov, odborníci z akademického prostredia, vlastníci domov v historických kúpeľných sídlach, investori, projektanti, členovia a zástupcovia občianskych iniciatív, nadšenci a všetci, ktorých táto téma zaujíma u nás aj zo zahraničia.

bottom of page