top of page
K. Lubiak
J. Brdej
O konferencií:

V poradí už XXVII. ročník konferencie Bardkontakt je venovaný na prvý pohľad parciálnej, akoby povrchovej téme zachovania a využívania architektonického dedičstva: otázke obnovy fasád meštianskych domov v historických jadrách. V skutočnosti je to téma veľmi široká, ale najmä komplexná. Fasády ako súčasť obalového plášťa budovy odjakživa plnili dve hlavné funkcie:

  • boli reprezentačnou vizitkou majiteľa / užívateľa,

  • špecifickou technickou / technologickou úpravou chránili obvodové konštrukcie voči atakom poveternostných udalostí.

Kým vizuálnu stránku fasád môže vnímať každý návštevník verejného priestoru, technické okolnosti sú zrejmé len odborníkom. Aj poruchy fasád laici vnímajú len ako estetický problém, nie ako oslabenie úžitkových alebo prevádzkových kvalít stavby. No, sú to práve technické faktory zhotovenia fasád (a ich podkladných stien), ktoré podmieňujú odolnosť fasády a tým aj trvanlivosť jej vizuálneho pôsobenia.

V priebehu dejín fasády neboli nemenné. Z času na čas na nich dochádzalo k zmenám – opravovali sa, modernizovali, alebo aj celkom pretvárali. Buď v dôsledku katastrofických udalostí (požiar, vojna,...), alebo ako súčasť inovačného zámeru: výzor fasády reagoval nielen na zmenu estetického názoru, ale vyjadril aj zmenu funkcie, vlastníckych vzťahov či atribúty novej prevádzky. Či to bol zámer adaptačný alebo investičný (rozvojový), vypracovanie fasády vždy reagovalo na aktuálne dobové trendy. Popri inštalácii nového estetického vzhľadu sa aplikovali aktuálne technické inovácie, vymieňali slabšie  alebo poruchové detaily. Fasády sa tak stali bohatým zdrojom autentických informácií.

V súčasnej dobe je obnova fasád mimoriadne aktuálnou témou: ani nie tak kvôli zmene slohového vizuálu, ako kvôli pragmatickému tlaku na úsporu energií a maximalizáciu úžitkového zhodnotenia stavebného fondu. Doktrína znižovania energetickej náročnosti sa netýka len nových stavieb, ale platí aj pri historickom stavebnom fonde, pamiatkový nevynímajúc. A trend maximalizácie zhodnotenia stavieb – sprievodný faktor rozvoja miest – spôsobuje, že komerčné funkcie penetrujú aj do pôvodne neverejných, pomocných priestorov pivníc, podstreší, hospodárskych traktov, vnútorných nádvorí ... Dôsledkom sú  adaptačné zásahy na dosiahnutie užívateľského komfortu, vznik nových komunikačných (približovacích alebo únikových bezpečných) trás, znásobenie identifikačných prvkov. To všetko sa prejavuje aj na fasádach. Pri pamiatkovo chránenom fonde nezriedka v sprievode konfliktu záujmov. Ich zvládnutie, harmonizácia či regulácia nie sú jednoduché: vyžadujú si zrozumiteľné zásady, komplexný prístup a systémové riešenia. Lebo obnova fasád – to nie je „face lifting“.

Tematické okruhy konferencie:

  • Výskum a identifikácia hodnôt fasád, ich prezentácia a interpretácia, podmienky  pamiatkovej obnovy (v tom aj: znakové a symbolické významy fasád, farebnosť fasád a výtvarná výzdoba)

  • Princípy obnovy fasád moderny, funkcionalizmu a povojnovej výstavby v historických mestách,

  • Kritické miesta fasád, technické podmienky úspešnej obnovy fasády.

  • Údržba fasád, reštaurovanie – periodicita, technológie, špecifické nároky (bezpečnosť, grafiti, tieniaca technika, vyložené konštrukcie, iné ...)

  • Obnova fasád a znižovanie energetickej náročnosti

  • Reprezentácia a reklama v kontexte fasády, osvetlenie fasády

  • Dvorové fasády revitalizovaných domov – jednota celku, či priestor pre inováciu? Harmonizácia / regulácia (?) prejavov viacerých vlastníkov

  • Prenos skúseností – predstavenie dobrých príkladov obnovy NKP a nehnuteľností v historických jadrách, iných skúseností, podnety, námety na riešenie

Cieľom konferencie je poskytnúť priestor na medziodborovú diskusiu: výmenu názorov, polemiku a šírenie skúseností medzi účastníkmi procesov dotýkajúcich sa obnovy / údržby fasád .

Do diskusie sú prizvaní členovia Slovenskej komory architektov, Slovenskej komory stavebných inžinierov, Slovenskej komory reštaurátorov, pracovníci Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, Združenia miest a obcí Slovenska, predstavitelia/zástupcovia obcí, odborníci z akademického prostredia a obce výtvarníkov, vlastníci domov v historických jadrách, pracovníci stavebných úradov a správcovských organizácií domového fondu, investori, projektanti, zástupcovia občianskych iniciatív a všetci, ktorých táto téma zaujíma.

bottom of page