top of page
K. Lubiak
K. Lubiak
O konferencii

Vážení kolegovia, priatelia, spolupracovníci a milovníci pamiatok!

 

Tohto ročné XXXII. vydanie tradičného seriálu vedeckých konferencií Bardkontakt bude opäť venované skúmaniu a riešeniu aktuálnych výziev. Podnetom sú celosvetovo turbulentné podmienky súčasného života, jeho prírodného i životného prostredia, z ktorých plynú nové úlohy pre ochranu a obnovu pamiatok a zachovanie kultúrneho dedičstva.

 

Organizátori tohtoročnej konferencie nadväzujú na aktuálne hnutie odborníkov a nadšencov za zachovanie pamiatok po celom svete, keď za nosnú tému tohoročného Bardkontaktu zvolili tému:

 

„OCHRANA A OBNOVA PAMIATOK V KONTEXTE KRÍZOVÝCH SITUÁCIÍ“.

 

Téma je v súlade s rozhodnutím Valného zhromaždenia ICOMOS 2023 v Sydney, kde téma „Dedičstvo odolné voči katastrofám a konfliktom – pripravenosť, odozva a obnova“ bola zvolená za nosnú tému na pre Trienálny vedecký plán na roky 2024-2027.

 

Ako sme sa aj u nás v nedávnom období presvedčili, život prináša situácie, s ktorými síce nie sme konfrontovaní každodenne, avšak nie sme voči ním ani imúnni a ako sa ukazuje, nie vždy ani pripravení. Ide o obsahovo rôznorodú, príčinami, dopadni aj riešeniami širokú tematickú oblasť – neočakávané, v bežnom rytme života nepredvídané situácie, ktoré vzniknú/udrú/privalia sa spravidla neohlásene, v okamihu či krátkom čase a zvyčajne s ohromnou ničivou silou. Deštrukčnou silou, ktorá sa neobmedzuje len na stáročné kultúrneho dedičstvo, ale ktorá atakuje životy a životné podmienky širokých radov obyvateľov.
Tohtoročná konferencia sa teda bude zaoberať otázkami, skúsenosťami a možnými riešeniami v takých situáciách, ako sú:

  • prírodné katastrofy – povodne, veterné smršte, zemetrasenia a pod.,

  • katastrofy vyvolané človekom – požiare, zmeny zemského povrchu, nepredvídané technické nešťastia, zlovoľné útoky a pod.,

  • predchádzanie krízovým situáciám – manažment prevencie a pod..

 

Tematické okruhy konferencie:

  • skúsenosti z konkrétnych prípadov prírodných katastrof – povodne, veterné smršte, zemetrasenia, lavíny a pod.,

  • skúsenosti z konkrétnych prípadov katastrof podmienených činnosťou človeka – požiare, prepadliská a zosuny zemského povrchu, nepredvídané prevádzkovo-technické nešťastia – výbuchy rôzneho pôvodu i materiálu, dopravné nehody a pod.,

  • skúsenosti z konkrétnych prípadov zlovoľných útokov, a to buď ako izolované prejavy nenávisti voči iným komunitám alebo kultúram, alebo v rámci vojnových konfliktov,

  • manažment prevencie – predchádzanie krízovým situáciám – súvislosti, podmienky, realizácie a pod., ďalej tiež postupy a odporúčania technického, legislatívneho, organizačného, metodického a iného rázu,

  • prínos Benátskej charty k ochrane a obnove pamiatok v kritických situáciách s reflexiou na súčasné charty a metodiky ochrany a obnovy pamiatok.

 

Súčasťou konferencie bude vyhodnotenie konkrétnych našich aj zahraničných skúseností s ohľadom
na perspektívne predchádzanie podobným krízovým situáciám.

 

Zároveň, tohto roku si pripomíname 60. výročie prijatia Benátskej charty – jedného zo zásadných medzinárodných dokumentov v záujme zachovania pamiatok. Slovami ICOMOS News z februára 2024: „Benátska charta vznikla v roku 1964, dve desaťročia po druhej svetovej vojne a vo veku, ktorý sľuboval neobmedzený pokrok a ekonomický rozvoj. O šesť desaťročí neskôr čelíme klimatickej núdzi, rastúcemu počtu prírodných katastrof, ako aj konfliktom, ktoré ničia kultúrne pamiatky a vytláčajú komunity vo veľkom meradle.

„Zámerom zachovania a obnovy pamiatok je chrániť ich nielen ako umelecké diela, ale aj ako historické dôkazy“ (článok 3) a zároveň ich udržiavať na „trvalej báze“ (článok 4). – Benátska charta

 

Tohtoročný medzinárodný deň pamiatok (18. 4. 2024) bol venovaný téme preväzujúcej oba tieto okruhy a niesol sa pod názvom „Pohromy a konflikty cez prizmu Benátskej charty.“ Preto organizátori tohtoročného Bardkontaktu privítajú tiež príspevky, v ktorých autori budú reflektovať – ako pri analýzach konkrétnych skúseností, pri skúmaní poučenia z nich a najmä pri návrhu opatrení tak na sanáciu poškodených pamiatok, ako aj na predchádzanie ďalším alebo podobným pohromám im pomohla Benátska charta s jej odporúčaniami.

 

V príspevkoch predstavujúcich skúsenosti z konkrétnych prípadov vyzývame autorov, aby príspevok zreteľne štrukturovali spôsobom – analýzy príčin, súvisiacich podmienok, prejavov a dopadov, spôsob riešenia, poučenie a odporúčanie opatrení na prechádzanie škodám v budúcnosti.

 

Do diskusie sú prizvaní odborníci so skúsenosťami z riešenia ochrany/záchrany/obnovy pamiatok postihnutých nepredvídanými krízovými situáciami na Slovensku aj v zahraničí, pracovníci Pamiatkového úradu Slovenskej republiky, Združenia miest a obcí Slovenska, predstavitelia/zástupcovia obcí s pamiatkami a pamiatkovými areálmi, členovia Slovenskej komory architektov, členovia Slovenskej komory stavebných inžinierov, členovia Komory reštaurátorov, odborníci z akademického prostredia, vlastníci objektov postihnutých nepredvídanými krízovými situáciami, investori, projektanti, členovia a zástupcovia občianskych iniciatív, nadšenci a všetci, ktorých táto téma zaujíma u nás aj zo zahraničia.

J. Brdej
bottom of page